Petr Paulczyňski: homepage

Cesta do pekel

je dlážděna dobrými úmysly, aneb kdo na tom vlastně vydělá?  Ministerstvo životního prostředí totiž připravuje novelu zákona o obalech, která chce zavést zálohy na PET lahve a nápojové plechovky na jedno použití. Zdánlivě bohulibý nápad který  poškodí všechny a nepomůže nikomu.

Od zavedení záloh si ministerstvo životního prostředí slibuje zvýšení recyklace plastů a návrat k lahvím na opakované použití. Jinde už vědí, že obojí je nesmysl. Němci zavedli zálohy v roce 2003 navzdory protestům Evropské unie. Stálo je to asi miliardu eur a deset tisíc pracovních míst (řada menších výrobců nápojů totiž zkrachovala). Recyklace plastů se ale snížila o 9 %. 
A lahve na opakované použití? Jejich podíl v Německu po zavedení záloh na jednorázové obaly neustále klesá. A je to dobře. Bursík nám totiž tají, že poškozují přírodu dvakrát víc než jednorázové. K tomuto překvapivému zjištění dospěla v roce 2001 studie Evropské unie. Pokud totiž prázdné lahve složitě svážíte zpátky do plníren a vymýváte, vyplýtváte víc energie, než jí ušetříte. “Vratné lahve nemají být podporovány,” píše se ve studii EU doslova.

Jak napsal Ivan Brezina:
Bursík je tedy mistr slepých uliček a sám to moc dobře ví. Ministerstvo životního prostředí si loni nechalo vypracovat odbornou studii institutu IREAS, která měla zjistit, co by nám zavedení záloh na jednorázové obaly přineslo. Přepočítání německých zkušeností na české podmínky ukázalo, že by náklady dosáhly pěti miliard korun (jiné odhady mluví až o třiceti miliardách). Míra recyklace plastů by se ale zvýšila jen nepatrně. „Pozitivní efekty na životní prostředí neodpovídají vynaloženým finančním prostředkům,“ shrnuje studie.
Když to Bursík zjistil, snažil se studii utajit před veřejností (zachoval se tak mimochodem stejně, jako když v lednu cenzuroval analýzu energetické bezpečnosti státu, která se mu nehodila kvůli své podpoře jaderné energie). Po mnoha žádostech studii konečně odtajnil, ale prohlásil ji za „neúplnou a vycházející z chybných podkladů“. Nová studie, kterou se teď Bursík chystá zadat, bude jistě ladit víc se zelenou ideologií než s realitou. Nejde totiž o snahu najít rozumné řešení. Jde o to za každou cenu prosadit dogma.
Pokud ministr Bursík prosadí zálohy na nápojové obaly, bude od vás v obchodě vratné petlahve vykupovat automat v ceně dvaceti tisíc euro. Stejně jako v Německu, kde zálohy zavedli v lednu 2003. „Je to miliardový obchod, který však má jen málo vítězů,“ napsal letos v květnu list Welt am Sonntag. „Příroda jím není. Směrnice měla zvýšit podíl opakovaně používaných obalů, ve skutečnosti však tento podíl klesl z 57,3 % v době počátku její působnosti na 34,6 %.“.
Stejně tak se v Německu snížila i recyklace plastů, kterou měly zálohy podpořit. „Ekologické“ opatření se tedy zcela minulo účinkem. A komu to přináší užitek?
Nejšťastnější jsou výrobci výkupních automatů. Druhou šťastnou skupinou jsou ekologisté, kteří zálohy pomáhali prolobovat. Novináři odhalili, že jen aktivisté spolku Umwelthilfe dostali od výrobců automatů statisíce euro za „konzultace“.

V Česku by bylo výkupních automatů třeba asi dvanáct tisíc, což by jejich výrobcům přineslo pohádkový zisk. Překvapuje vás, že „nezávislí ekologové“ už chrlí tiskové zprávy propagující zavedení záloh? Clearingovým systémem by ročně proteklo asi 25 miliard korun.
Pro výrobce, které tím chce Bursík dotlačit k zavedení obalů na opakované použití, by to znamenalo miliardové investice. Dnes si koupíte nápoje v každé trafice, ale po zavedení záloh by je drobní prodejci přestali nabízet. Starosti s výkupem by se jim prostě nevyplatily. Zákazníci by museli tahat zpět do obchodu objemné tašky. Dnes to mají blíž ke kontejneru na tříděné plasty, v jejichž recyklaci jsme na druhém místě v Evropě. Bursíkův nápad by nás paradoxně srazil na konec žebříčku. Nevěříte?

Skvěle fungující systém dobrovolné recyklace “pohánějí” právě PET lahve. Jsou cennou druhotnou surovinou obce je prodávají a jen díky výtěžku si mohou dovolit i prodělečné kontejnery na jiné druhy odpadu. Pokud ale budou lahve putovat přes obchody, nejlukrativnější komodita zmizí a obce začnou prodělávat. Recyklační systém zkolabuje a místo barevně odlišených kontejnerů zbudou jen popelnice na směsný odpad. Právě proto také proti Bursíkovu “naprosto nesmyslnému” návrhu protestuje Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje.

"Podniky by musely investovat do nákupu těchto lahví, jejich přepravek a do nákupu plnících linek," poznamenal Huml. Další nemalé peníze by museli zaplatit obchodníci a nákladný by byl i provoz systému, aby na něj někdo nedoplatil - například obchod, který prodá tři tisíce balených nápojů, ale zákazníci mu vrátí osm tisíc PET lahví.
Všechny investice na zavedení a provozu zálohového systému by se nakonec promítly v cenách nápojů. "Zálohy nikdy nepovedou k nižším cenám. Tento záměr míří zejména proti spotřebitelům," řekla Markéta Chýlková z legislativního oddělení Potravinářské komory.
Například společnost Kofola odhaduje nárůst cen po případném zavedení vratných umělohmotných lahví o deset až 20 procent. "Není to úplně přesné číslo, vychází z našich prvotních analýz," citovala ČTK mluvčího firmy Martina Klofandu.

Je to prostě podfuk a další atak na naše peněženky.

Obr. http://www.zod-brum.cz/vyrobapet.html

I na tak vážné téma už jsou fórky.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3245x, známka: 2.8
Kategorie: Politická scéna
online: 39
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist