Petr Paulczyňski: homepage

Boiler Room - česká verze

Taky Vás pořád otravují  telefonem nějací makléři s nabídkami tu na investování do ropy, tu do zlata?  Velmi pěkně se k tématu vyjádřil autor následujícího blogu.

Čas od času mi zazvoní mobil a panáček (obvykle panáček, panenka ještě nevolala...) se dožaduje kontaktu, aby mi mohl poslat "analýzy a komentáře k vývoji na kapitálovém trhu". Ten poslední byl z firmy BFC Capital, ale osobně mezi nimi moc nerozlišuju.

Moc jim nezávidím, protože na podobné praktiky mám svůj, ne příliš pozitivní názor, takže je obvykle posílám do háje, i když zatím ještě slušně. Protože mne to ale začíná obtěžovat, požádal jsem posledního panáčka, aby mne a kohokoliv ze firmy, kterou přeze mne kontaktovali, dali na "black list" - seznam zákazníků, kteří si nepřejí být kontaktováni. Jeho odpověď mne skoro vytočila: "já s tím nemůžu nic dělat, seznamy dostáváme od analytiků". Tohle na mne platit nebude. Asi se podívám na legslativu, která se týká ochrany osobních údajů a pokusím se něco vymyslet. Minimálně pošlu mail, ve kterém svůj požadavek na zmizení z jejich databází zopakuju. (Mimochodem:  Neznáte někdo správný postup?)

 Mám za sebou pár let na kapitálových trzích, takže (trochu) chápu výhody i rizika investování. Vím, že z dlouhodobého pohledu jsou akcie výnosnější než dluhopisy a další obecně známé pravdy. S kamarády vedeme nekonečné disputace na téma stock picking vs. indexové investování, půjdeme teď nahoru či dolů, jaké jsou výhledy pro akciové trhy, je koruna moc silná nebo je ještě prostor atd. jistotu jsem za tu dobu získal jedinou: nikdo neví, co se skutečně bude dít. Pokud by to věděl, bude vydělávat sám. Proto je každá investice spojena s větší či menší nejistotou (kterému finančníci říkají riziko).

To, co předvádí smečky investičních zprostředkovatelů nemá s kvalifikovaným poradenstvím a investováním nic společného. Příliš to připomíná snahu sehnat "vorvaně" - klienta, ze kterého na poplatcích z day tradingu "vorvou" co se dá.

Takže pár rad na závěr:

1. Investování není sprosté slovo, dát část svých úspor i jinam než do matrace má svůj význam.

2. Pokud chcete investovat, najděte si svého poradce. Máte svého právníka, svého doktora, svoji kadeřnici - investiční poradce je profese jako každá jiná.

3. První věc, kterou s vámi každý profesionální poradce udělá, je rizikový profil. Vyplňte ho správně, jedině tak je možné zjistit nějaká vodítka, podle kterých je možné navrhnout portfolio.

4. Pokud se nechcete investováním bavit, najděte si fond nebo investiční certifikáty, které odpovídají vašemu profilu a předpokládané délce investice.  osobně bych bral certifikát - nemá poplatky za "správu portfolia"

5. Pokud chcete investovat sami, pečlivě vyberte brokera. Pokud chcete zkusit trading, berte to velmi obdobně jako kasino či jinou loterii. Dají se tak vydělat peníze, ale ne každému se to povede :-) Pro trading platí - disciplína především. Stanovte si pravidla a dodržujte je. Typický příklad - koupíte akcie, trh jde proti vám, vaše ztráta dosáhne stop lossu, ale vy nechcete prodat s malou ztrátou, protože "ono se to přece otočí" - tohle si myslel Nick Leeson taky :-)

No, když to tak po sobě čtu, jdu se podívat, co dělá moje portfolio. Řekl bych, že aktuálně to nebude nic moc....

http://oplatek.bigbloger.lidovky.cz/c/45383/Boiler-Room-ceska-verze.html


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3645x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 59
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist