Petr Paulczyňski: homepage

Jak postupovat při předvolání na policii

Jeden z mnoha "zaručených" postupů jak vyklouznout z děravých zákonů. Bez záruky, jak jsem nakoupil, tak prodávám.

Nepodaří-li se policistům zastavit řidiče vozidla při spáchání nebo bezprostředně po spáchání přestupku ( to platí zcela obecně – například při špatném parkování - a netýká se jenom „ujetí“ při zastavování vozidla nebo fotky z radaru ), leží průkazní břemeno zjištění pachatele plně na straně Policie ČR. Vy jako vlastník - držitel vozidla nejste v žádném případě povinen prokazovat, že jste dotyčné vozidlo v době spáchání přestupku neřídil, ale policie Vám naopak musí prokázat, že jste vozidlo řídil. To je stejné jako v jakémkoli jiném přestupkovém nebo trestním řízení, kdy jste podezřelý z přestupku nebo trestného činu. Taková praxe je obvyklá ve všech demokratických státech.
Namísto pachatele dopravního přestupku, pak policie předvolá doporučeným dopisem držitele vozidla. K podání vysvětlení jste samozřejmě povinen se dostavit. Přestupek jste přitom ale opravdu udělal Vy jako držitel - vlastník vozidla. Odpovědnosti se můžete poměrně jednoduše zbavit a nechat policii, aby případ odložila.
Existují v podstatě dva postupy, které Vám, pokud je uplatníte, zaručují téměř 100% naději na úspěch. Odcházíte bez pokuty nebo záznamu v kartě řidiče a navíc se Vám velmi pravděpodobně podaří slušně nadzvednout dopravního policajta. Co si lze více přát …

A. Nastala situace, kdy od doby spáchání přestupku do doby Vašeho předvolání uplynula delší doba ( obvykle je prodleva mezi spácháním přestupku a předvoláním držitele vozidla 1-3 měsíce, ale může být i delší ). Policii sdělíte, že je Vám hrozně líto, ale máte špatnou paměť a za boha si nevzpomínáte, kdo mohl s Vaším vozidlem jet. Zároveň ale stoprocentně víte, že jste to nebyl Vy, protože jste byl v době spáchání přestupku Vaším vozidlem úplně jinde ( v jiném městě – máte účtenku z obchodu, doma s přítelkyní, v kině – náhodou máte lístek,… ). Toto tvrzení můžete svědecky prokázat, ale nejspíše to ani nebude nutné. Naznačený postup lze vynikajícně použít u soukromých vozidel. U firemních vozidel může nastat trochu komplikace, pokud narazíte na příliš iniciativního a horlivého policistu. Ten je schopný otravovat a předvolávat jednatele a všechny zaměstnance nebo chtít předložit knihu jízd. Ta se ale mohla ztratit, příslušný záznam chybět nebo být špatně čitelný podpis řidiče. Chce to ale dobrou spolupráci v rámci firmy.
Do protokolu uvedete ( doslovně ): „Vzhledem k delší době uplynulé od spáchání přestupku si nevzpomínám, kdo s vozidlem značky Škoda Felicia SPZ AHJ 32-22 dne 25.9.1999 jel v katastru obce Sluštice. Vím jenom jistě, že jsem s předmětným vozidlem nemohl jet já, protože jsem v té době byl v Ostravě“
 
B. Poněkud tvrdší variantou je tvrdit, že s vozidlem jel někdo z okruhu Vašich blízkých osob – to nemusejí být jenom příbuzní, ale například i přítel nebo přítelkyně. Zde můžeme použít §12 Zákona o Policii ČR ( zákon 283/1991 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků )
Oprávnění požadovat vysvětlení
 .
 .
(3) Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako újmu vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek.
Jinými slovy řečeno: pokud se policii nepodaří prokázat opak ( což je téměř nemožné ) bude muset uvěřit tomu, že s Vaším vozidlem spáchal přestupek někdo z okruhu Vašich blízkých osob. Vy jen policii s milým úsměvem sdělíte, že jste s vozidlem nejel vy ( důvody a důkazy například viz předchozí bod ) a podle §12 Zákona o Policii ČR odstavec 3 odepíráte podat vysvětlení. Nic více a nic méně. A budete trvat na tom, aby Vaše vysvětlení bylo takto zaprotokolováno.
Do protokolu uvedete ( doslovně ): „Dne 25.9.1999 jsem s předmětným vozidlem vozidlem značky Škoda Felicia SPZ AHJ 32-22 v katastru obce Sluštice nejel já, protože jsem v té době byl v Ostravě. Vím, kdo s vozidlem jel, a ve smyslu §12 Zákona o Policii ČR odstavec 3 odepírám podat vysvětlení.“
Praktická doporučení
Po příchodu na policii doporučujeme být v naprostém klidu, nedat se vytočit a na případné poznámky vůbec nereagovat. Poznámky policistů mají jediný cíl - donutit Vás, aby jste se podřekl. Vy naopak musíte trvat na svém a žádat, aby to, co říkáte, bylo přesně do slova zaprotokolováno. Policisté často dorážejí stylem: „Tak kdo s tím teda jel, když ne vy ? !“ nebo „Netvrďte nám že jste tak hloupej a nevíte kdo jezdí s Vašim autem“ nebo dokonce „No to je jedno že nám to nechcete říct, tak dáme pokutu Vám a ještě Vám sebereme na půl roku řidičák“. To jsou samozřejmě choromyslné výplody policejních mozků a nezbývá než doporučit – vůbec na ně neodpovídejte, nereagujte, neuvádějte více než je nutné a trvejte no tom, ať policista sepíše Vaši výpověď stylem: jeho otázka – Vaše odpověď v doslovném znění. Všechny ostatní řeči ze strany policie jsou mlácení prázdné slámy.
Mimochodem
Podle stejného §12 Zákona o Policii ČR odstavec 5 jsou policisté povinni Vás poučit o možností odepření podání vysvětlení:
Oprávnění požadovat vysvětlení
 .
 .
(5) Policista je povinen osobu předem poučit o možnosti odepřít vysvětlení podle odstavců 3 a 4.

Dostavíte se tedy na jednání o podání vysvětlení, předložíte občanský průkaz a policista se Vás zeptá: „Víte, proč jsme si Vás předvolali ?“. Rozhovor by se pak měl odehrávat zhruba podle následujícího scénáře:
Vyslýchající: „Pane Novák, víte, proč jsme si Vás předvolali ?“
Vyslýchaný: „Ne“
Vyslýchající: „Dne 25.9.1999 jste jel v obci Sluštice se svým vozidlem Škoda Felicia AHJ 32-22 rychlostí 88 km/h ! Víte kolik se má jezdit v obci ?“
Vyslýchaný: „Ano“
Vyslýchající: „Tak kolik ?“
Vyslýchaný: „Ve smyslu ustanovení vyhlášky 99/1989 Sb, paragraf 16 odstavec (3) ve znění pozdějších předpisů je nejvyšší povolená rychlost motorových vozidle v uzavřené obci 50 km/h. A já Vás nyní žádám o sdělení, zda jsem zde správně na jednání o podání vysvětlení dle písemného předvolání, které jsem Vám před chvílí předal a zda toto jednání již probíhá. V opačném případě bych navrhoval změnit téma našeho nezávazného přátelského rozhovoru například na letošní dovozní kvóty jablek v zemích Evropské unie.“
Vyslýchající: „Ano to jste tu správně, ale nechápu co sem pletete nějaký jabka …“
Vyslýchaný: „Pak by mne tedy zajímalo, proč jste mne nepoučil podle §12 Zákona o Policii ČR odstavec 5: Policista je povinen osobu předem poučit o možnosti odepřít vysvětlení podle odstavců 3 a 4“
( povšimněte si prosím nenápadného prohození rolí )
Vyslýchající: „Vy se v tom zřejmě dobře vyznáte. Takové chytráky jako Vy máme rádi. Požaduji po Vás vysvětlení kdo jel dne 25.9.1999 v 15.43 hod obcí Sluštice s vozidlem Škoda Felicia AHJ 32-22, kterého jste držitelem. Poučuji Vás o možnosti odepřít podání vysvětlení podle §12 Zákona o Policii ČR, pokud byste podání vysvětlení sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu byste právem pociťoval jako újmu vlastní, způsobil nebezpečí postihu za přestupek“
Vyslýchaný: „Takže, podívejte se, pane nadstrážmistře číslo 15212, abychom to zkrátili: Vy jste nedodržel ustanovení zákona číslo 283/1991 Sb ve znění pozdějších předpisů paragraf 12 a já žádám, aby tato skutečnost byla zaprotokolována. To za prvé.
Za druhé: K Vaší výzvě k podání vysvětlení uvádím, že dne 25.9.1999 jsem v obci Sluštice se svým vozidlem Škoda Felicia AHJ 32-22 nejel, protože jsem v té době byl na služební cestě v Ostravě. Dále uvádím, že je mi známo, kdo s vozidlem jel a ve smyslu §12 Zákona o Policii ČR odstavec 3 odepírám podat vysvětlení. A toto žádám aby bylo doslovně zaprotokolováno.
Dále požaduji, aby další případné otázky ze strany policejního orgánu byly v doslovném znění zaprotokolovány ihned po jejich položení, jinak na ně nebudu odpovídat. Stejně tak žádám o doslovné protokolování mých odpovědí. Zatím jste takto nepostupoval, přesto že vám to ukládá zákon.
A za třetí, laskavě na mne nezvyšujte hlas. Slyším dobře."
( pohled na obličej vyslýchajícího policisty musí být v tomto okamžiku velmi zajímavý a případný vývoj dalších událostí také ).
Je-li policista hodně dotěrný a činí na Vás nátlak ( i to se mi párkrát stalo ), okamžitě trvejte na přerušení jednání o podání vysvětlení a dejte ihned zavolat jeho nadřízeného. Pokud Vám policista například prskne do obličeje „Když nám neřekneš kdo s tím jel, tak dáme pět tisíc pokuty tobě !“ řekněte: dobrá, prosím tuto větu zapsat do protokolu. „Policista číslo to a to mi tykal a řekl: „  …..“. „Já uvádím, že mám důvodné podezření že předchozí věta řečená policistou zakládá skutkovou podstatu trestného činu vydírání podle §235 Trestního zákona případně zneužívání pravomoci veřejného činitele podle §158." Použijete-li tento postup, policisté jsou většinou tak vyvedení z míry, že s Vámi ani nesepíší protokol případně jeho sepisování přeruší. Pak jsou ale povinni sepsat minimálně úřední záznam a vy si vyžádejte libovolné písemné potvrzení o tom, že jste se opravdu k podání vysvětlení dostavil. Jinak by Vám to mohli s klidem zapřít, že jste se na policejní služebně vůbec byl. Policisté v ČR jsou sice muži zákona, ale zákony sami moc neznají ani nedodržují.
Na jednání si s sebou vezměte občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a doklad osvědčující Vaše vlastnictví vozidla ( OTP, živnostenský list, výpis obchodního rejstříku ). Protože se dostavujete jako držitel vozidla k podání vysvětlení, nikoli jako pachatel dopravního přestupku, nejste povinen předkládat řidičský průkaz.
Samozřejmě je vždy možnost nechat se v přestupkovém řízení zastupovat právním zástupcem, pak jste obvykle vyřízení za deset minut. Stojí to samozřejmě nějaké peníze. Dle mého názoru je právní zástupce v takto jednoduchých případech zbytečný.
Na policii se dostavte slušně oblečen, chovejte se mírně, korektně a přitom důrazně. Policisty tím maximálně překvapíte – oni jsou zvyklí spíše na kriminální živly - a vyhrajete na celé čáře nejen fakticky ale i morálně. Jenom primitivní hlupák se s policisty začne hádat nebo jim nadávat a na to oni v podstatě čekají. Policisty naznačené postupy A nebo B vždycky hrozně nadzvednou, protože tuší jak to bylo ve skutečnosti a přítom jsou proti Vám v podstatě bezmocní. Tak se Vás snaží alespoň zesměšnit nebo vytočit. Když už jim dojdou argumenty, apelují alespoň na Vaši morálku: „Jste přeci chlap, tak se k tomu čestně přiznejte, ne ?“. Nevím, nevím, ale morální otázky snad posuzuje někdo jiný než policie. Když se jim ani poslední pokusy nezdaří, odcházíte jako vítěz. A o to koneckonců jde.


Závěrem upozorňujeme na možná úskalí „ujetí“ policistovi, který zastavuje Vaše vozidlo. Pokud Vás policista zastavuje, v žádném případě na něj nesmíte ( ani náznakem ) najet. Pak by se Vám mohlo stát, že budete obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele dle §155 Trestního zákona. Pokud by už k takovému průšvihu došlo, zbývá jediná argumentace, a totiž že jste ne zcela jasně viděl, že se jedná o policistu ( například zastavoval Vaše vozidlo v rozporu s platnou vyhláškou .. ) a domníval jste se, že Vás chce někdo přepadnout nebo Vám pak následně Vám odcizit vozidlo. Vzhledem k tomu, že se Vám podobná příhoda již v minulosti stala ( a nehlásil jste ji na policii, protože …. ) jste nyní měl důvodné obavy o svůj život. To Vám samozřejmě nesežerou, ale u případného soudu pak budete mít podstatně lepší pozici.


Situaci na DI při podávání vysvětlení také výborně popisuje: http://hyperion.hyperlink.cz/praxeDI.htm
Plné znění Zákona o Policii ČR naleznete na http://www.mvcr.cz/policie/zakon.all.html
Občas je užitečné pořádně a detailně znát některé zákony. A nemusíte k tomu být ani právník.
Informace publikované v tomto článku jsou bez záruky a byly převzaté z internetu a jiných volně šiřitelných zdrojů.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3617x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 42
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist