Petr Paulczyňski: homepage

Kritický pohled na jednu ekoikonu...


Bojovníci za světlezelené zítřky slaví další úspěch. Od prvního září tohoto roku bude v zemích Svazu Evropských Socialistických Republik a Monarchií zakázán prodej klasických žárovek o příkonu vyšším, než 80W

 a od prvního září 2012 si neposvítíme klasickou žárovkou o příkonu vyšším, než 7W (tedy česky řečeno - neposvítíme si vůbec). Výrobci, politiky ekoaktivisty a jiným odpadem společnosti jsme ujišťováni o tom, že se vůbec nic neděje a že staré žárovky můžeme nahradit novými a moderními kompaktními zářivkami (známými v ČR též jako úsporné žárovky). Můžeme?


Na úvod stručně připomenutí: Ačkoli se současné "úsporné žárovky" presentují jako ultramoderní záležitost, v principu to jsou zcela obyčejné zářivky, ve kterých světlo vzniká vybuzením fluoreskující vrstvy ultrafialovým zářením, které vznika při elektrickém výboji v prostředí rtuťových par. Od těch klasických, které mnohý z nás pamatuje třeba ze školy, se liší v podstatě jen menšími rozměry, modernějšími řídícími obvody a tím, že jsou přizpůsobeny k osazení do stávajících rozvodů, nejčastěji se závitem E27.

Kromě kompaktních zářivek existují pochopitelně i jiné alternativní zdroje světla, z nichž asi nejperspektivnější jsou jsou svítivé diody (LED). Bohužel v současném stadiu vývoje nepředstavují zatím plnohodnotnou náhradu, zejména proto, že nejsou k disposici ve výkonnějších versích (dá se jimi zatím nahradit žárovka 40W). Tento článek se ovšem bude zabývat výhradně kompaktními zářivkami, známými též pod anglickým názvem compact fluorescent lightbulb neboli CFL, a zejména různými fakty, na která propagátoři těchto svíditel pozoruhodně často zapomínají.

Bezpečnost
Ačkoli se tím výrobci na krabičkách zrovna nechlubí (někteří se neobtěžují ani se šestibodovým písmem, asi šetří inkoust), všechny dnes dostupné kompaktní zářivky obsahují několik miligramů rtuti (typicky kolem 3-5, některé novější zhruba polovinu) a to ve formě nejnebezpečnější - tedy vdechnutelných par. Ačkoli účet dva tisíce dolarů za dekontaminaci jedné místnosti po prasknutí kompaktní zářivky v Maine se může jevit jako typická UL či případ americké hlouposti a přehánění, faktem je, že páry, uvolněné při prasknutí kompaktní zářivky se mohou usadit například v kobercích a množství rtuti ve vzduchu pak platné normy mnohonásobně převyšuje i po několika týdnech. Studie EU pak uvádí, že pouze kolem 5% prodaných kompaktních zářivek je zlikvidováno správným postupem. Kam se poděje zbylých 95% není příliš jasné. Tvrzení, že většina rtuti z nich skončí v ovzduší, zemi či vodě, ale asi nebude tak daleko od pravdy. Ostatní svinstva, použitá v řídící elektronice a fosforeskující vrstvě na povrchu trubice jsou už jen detail. Jo jo, ekologie musí být, vždyť co je to hodná rtuť ve Vašem domě proti zlému oxidu uhličitému v globální atmosféře...

Jedním z posledních trumfů zastánců kompaktních zářivek je to, že k uvolňování rtuti do ovzduší dochází i při výrobě elektrické energie v uhelných elektrárnách. A při výrobě elektřiny pro obyčejnou žárovku se tak do ovzduší uvolní výrazně více rtuti (udává se 1,5x až 2x), než při používání kompaktní zářivky (včetně započítání obsahu rtuti přímo v ní). Tento argument není zcela iracionální, i když (úmyslně?) pomíjí několik dalších skutečností: Tak za prvé, uhelná elektrárna není jediný známý a používaný zdroj elektrické energie. Za druhé, moderní elektrárny dokáží rtuť z vypouštěných spalin odloučit s rozumnou účinností, zatímco vyrobit kompaktní zářivku bez rtuti se zatím nikomu nepovedlo. No a za třetí, při spalování uhlí v elektrárně se rtuť uvolňuje pomalu a je rozptýlena ve velkém objemu vzduchu. Žádná elektrárna nedokáže vyrobit koncentraci, srovnatelnou s tím, co se uvolní při rozbití kompaktní zářivky. Opravdu je jistý rozdíl mezi situací, kdy deset miligramů rtuti uniká rok sto metrů vysokým komínem a situací, kdy vám poloviční množství tohoto svinstva vylepšuje ovzduší v obýváku či ložnici.

Výkon, efektivita apod.
Podívejme se nyní na produkovaný světelný tok. Výrobci nejčastěji udávají, že ekvivalentem stowattové klasické žárovky je kompaktní zářivka o příkonu 18W až 20W. Aby tomu tak skutečně bylo, musela by ona kompaktní zářivka mít alespoň 5.5x vyšší efektivitu v porovnání s klasickou žárovkou. Takového rozdílu efektivity je možno dosáhnout v laboratorních podmínkách, u běžně dostupných komerčních výrobků je rozdíl menší. Realita je taková, že 18W žárovka od Philipsu, kterou jsem pro studijní účely zakoupil, produkuje při pokojové teplotě světla asi tak polovinu, což znamená, že tvrzení výrobce je lživé. Philips nejspíše spoléhá na to, že vnímání jasu lidským okem není lineární a uživatel zářivky takový detail buď vůbec nepostřehne, nebo v zájmu záchrany planety přejde. Metodika i hrubá data z měření jsou k disposici na vyžádání. I další známé problémy kompaktních zářivek se podařilo vyřešit jen částečně a u drahých modelů (doba startu), nebo vůbec (výrazně menší jas při nízkých teplotách). To, že nespojité spektrum světla kompaktních zářivek je mnoha lidmi vnímáno negativně je pak už jen drobný a subjektivní detail.

Ekvivalentem stowattové žárovky je tedy spíše kompaktní zářivka o příkonu 25W, což je asi tak maximum, co člověk normálně koupí za ještě relativně rozumné peníze. Jak a čím nahradit žárovky ještě výkonnější, to už nám ani výrobci neprozradí, což ovšem nebrání jejich bruselským hulibrkům v zákazu těchto žárovek a to pro jistotu hned v první vlně.

Čistě pro ilustraci k závažnosti celého "problému" - osvětlení, včetně veřejného a průmyslového, se na spotřebě elektrické energie v České republice podílí asi 5%. Je to sice informace ČEZu, ale tohle bych jim snad i věřil.

Životnost
Životnost kompaktní zářivky je druhým z hlavních parametrů, kterými se jejich zastánci ohání při jejich prosazování. Typické kompaktní zářivky mají udávanou životnost mezi 5 a 10 tisíci hodin (na životnosti závisí do značné míry i cena), což je výrazně více, než obyčejné žárovky za pár korun, které mají typicky životnost mezi 800 a 2000 hodinami. O čem už výrobci kompaktních zářivek nemluví tak často, je to, že tato hodnota platí pro nepřetržitý provoz. Při zapínání dochází k úbytku materiálu elektrod a někdy i velmi výraznému snižování životnosti. Pokud se bude kompaktní zářivka rozsvěcet pouze na 5 minut, může se její životnost zkrátit i o 90% - z impresivních 10 tisíc hodin je pak najednou tisíc hodin, což zvládne i žárovka, pořízená za pár korun v nejbližším Lidlu. Životnosti, blízké té deklarované, kompaktní zářivky dosahují pouze je-li pracovní cyklus delší, než přibližně 10 až 15 minut. To vše pochopitelně pouze při vhodné teplotě - při použití při nízkých teplotách (nevytápěné místnosti, venku) se životnost dále zkracuje. Na druhé straně za cenu přibližně o polovinu vyšší, než je cena obyčejné žárovky je možno zakoupit žárovky se životností, prodlouženou až na dva či tři tisíce hodin, u žárovek halogenových i více, které jsou na popsané vlivy citlivé jen nepatrně. To, že ekoblbečci při argumentaci rádi kombinují maximální životnost nejlepších kompaktních zářivek s cenou těch nejlevnějších, to už je jen třešnička na dortu.

Náhrada?
Ale dobře, nebuďme příliš rýpaví - dejme tomu, že máme místnost o vhodné teplotě, nehodláme světlem blikat, na rozsvícení si počkáme, stmívač považujeme za výstřelek zhýralců a vystačíme si se světlem osmdesáti- nebo stowattové žárovky. Záchraně světa a zářným zítřkům za pomoci superskvělé kompaktní zářivky tak nic nebrání. Nebo ano?

Ačkoli výrobci a prodejci rádi tvrdí opak, faktem je, že ačkoli kompaktní zářivky jsou vybaveny standardním závitem E27, bez problémů je jimi klasické žárovky možno nahradit pouze v menší části svítidel. Předně, do mnoha svítidel nelze kompaktní zářivku nainstalovat vůbec. To platí zejména pro různá plochá stropní svítidla či typická voděodolná kulatá či oválná svítidla pro vnější použití. Při osazení kompaktní zářivkou není u mnoha těchto svítidel možno vůbec uzavřít kryt. V horším případě kryt zdánlivě uzvařít jde, ale při dotahování zářivka praskne a při následném otevření svítidla si uživatel šlehne zaručeně zdravých a ekologických rtuťových výparů.

Do jiných svítidel je sice možno kompaktní zářivku nainstalovat, ale vzhledem k jejich velikosti a tvaru dojde k zásadní změně optických vlastností kompletu. Je to poměrně logické - zatímco normální žárovky, pro které je většina svítidel navrhována, jsou světelné zdroje víceméně bodové, kompaktní zářivky vyzařují světlo celou svou plochou. Navíc kvůli umístění řídicí elektroniky je světlo vyzařující část kompaktní zářivky dál od závitu a používá-li svítidlo parabolu či jiný optický prvek, dostává se zdroj světla mimo ohnisko či jiný bod, ve kterém se má dle návrhu nacházet. Ve výsledku pak světlo v místnosti může být srovnatelné se světlem při použití i podstatně slabší klasické žárovky v témže svítidle. Ale to nevadí, ono se to vyplatí - Burseek to přece říkal a výrobci by nám také nelhali.

No a pak tu máme skupinu svítidel, do kterých sice kompaktní zářivky nainstalovat můžeme i bez toho, že bychom nějak ovlivnili optické vlastnosti kompletu, nicméně svítidlo s nainstalovanou kompaktní zářivkou bude prostě vypadat hnusně. Do této skupiny patří zejména různá historická či historisující svítidla, přestavěná na použití žárovek se závitem E12, které v rámci možností vzhledem napodobují svíčky. To je i případ lustrů, do kterých si při své návštěvě pražského hradu neopomenul rýpnout Burseek, o jehož znalostech elektrotechniky leccos napoví už to, že kW je podle něj jednotkou energie/práce. Ale nejen hradní páni mají tento problém - úplně stejné je to s některými moderními (a ne právě levnými) "designovými" svítidly, ze kterých kompaktní zářivka ční jako .

Summa summarum
Drazí výrobci, děkujeme za kompaktní zářivky. Pro některá použití to nemusí být špatná věc. Nečekejte ale, že je budeme nadšeně kupovat a nasazovat všude, jen proto, abyste si více namastili své kapsy. Chcete-li naše peníze, koukejte vyvinout skutečnou a použitelnou náhradu staré dobré Edisonovy žárovky. Pokud jste to ještě nezapoměli, věnujte se prosím vývoji a výrobě produktů-se zakazováním produktů konkurenčních jděte s prominutím do prdele. Zákazy a příkazy, které si naši drazí volení zástupci lidu vymyslí sami, nám bohatě stačí.

Drazí poslanci, jiní politici a podobná svoloči - do toho, čím si doma svítíme za ten zbytek peněz, který nám z našich výdělků laskavě necháváte, Vám nic není.

A vy ostatní nezoufejte - skladovací doba klasických žárovek je v podstatě neomezená a ani doživotní zásoba doma tak moc místa nezabere.

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009011801


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3161x, známka: 2.8
Kategorie: Nalezeno na webu
online: 42
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist