Petr Paulczyňski: homepage

200 milionů v sakrech?

Až se chce použít mnohem expresívnější výraz pro místo kde ty miliony jsou. Jaké miliony? No přece miliony na boj se sinicemi v brněnském pryglu, jak se v hantecu říká přehradě.

S obrovským mediálním humbukem probíhá již dvě sezóny práškování břehů poté, co se upustí voda. Zatím se ukazovalo, že to bylo na dvě věci. Na nic a na to druhé. Však ten bonmot znáte.

Sinice si však vždy ve svůj čas vykvetly, práškování, nepráškování. Metoda nebyla vyzkoušená, takže efektní podívaná připomínala spíš  nálety na Jožina z Bažin ( na Jožina z létadla prášek pěkně klesl) ?

Ovšem Jožin v písni z močálu ven pílil, kdežto sinice si pošmákly a šup -byly tu zase.  Zdá se, že disciplině poroučení větru, dešti a přírodě se od doby komančů nějak nedaří. A peníze z obecní kasy létají o sto šest. Tady dokonce z letadla. Tak se přidala další opatření: provzdušňovací věže, těžba usazenin, výměna ryb za jiné. Přitom i laici říkají, že dokud se nezmění složení přitékajích vod, jsou všechna opatření k ničemu.

Ale naši Zelení, (když už se skrčili s nádražím), si z této akce udělali vlajkovou loď. A naráz - tu máš čerte kropáč - přichází odborný posudek Akademie věd. A v něm akademici tvrdí: čištění přehrady nezabere. Dvě stě milionů korun, které mají vyčistit Brněnskou přehradu, jsou prý peníze vyhozené do vzduchu.

Tvrdí to Hydrobiologický ústav akademie věd České republiky v posudku vytvořeném pro ministerstvo zemědělství. Dusík a fosfor, který podporuje růst sinic, do přehrady přitéká hlavně z vnějších zdrojů,“ píší se ve zprávě.

Podle vědců vápnění, provzdušnění vody aeračními věžemi nebo těžba usazenin  nebudou mít výrazný vliv na zlepšení kvality vody.

S vědci nesouhlasí šéf brněnského Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny i  Povodí Moravy.

Projekt čištění přehrady se připravuje už několik let a v půli března získal asi sto šedesát milionů korun na dotacích z Evropské unie.

A tak si myslím, že tady je jádro pudla. Od Unie jsme dostali knoflík, tak si k němu necháme ušít frak. A to se vyplatí. Hlavně, že se může utrácet. A novináři budou psát jako zjednaní (někteří možná i budou), letadla budou létat a sinice si budou vesele kvést.

Dokud nevyčistíme vodu co do přehrady přitéká. Ale to není o 200 milionech. to je nejmíň o miliardě, kterou nikde nevidět.

Neměli by se nypřed vědci s realizátory domluvit? Nebo je cílem před komunálními volbami 2010 co nejvíce promoakcí? Protože přehrada znovu vykvete až po volbách.

K tématu můžete hlasovat v anketě.
 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3555x, známka: 2.9
Kategorie: Z brněnského dění
online: 26
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist