Petr Paulczyňski: homepage

Slohovka žáka

Rodiče se dělí na dvě části : matku a otce.

Matka se ještě rozděluje na ženu v domácnosti a v zaměstnání. Doma se potom ještě skládá z manželky, matky, kuchařky, uklízečky, pračky, nakupovačky, účetní, vychovatelky ... ostatní si už  nepamatuji, ale máma toho umí vyjmenovat více, jako např. služka, otrok a jiné. Matka se vyznačuje tím, že se zázračně nachází na více místech naráz, a umí v jedné chvíli myslet na sto věcí, přičemž deset věcí dělá současně. Vidím na vlastní oči, jak po návratu ze zaměstnání dá vařit vodu na sporák, zatímco zamísí těsto na buchty. Přitom jí jde pračka, do které chodí vyměňovat prádlo, mně vymýšlí věty oznamovací, rozkazovací, tázací a naši Olinku zkouší z velké násobilky. Že potom přebalí malého Karlíka a udělá mu  Sunar s krupicí, to si ani nestačím všimnout. Dvě oči mi na to nestačí. Neboť když potom zasedneme k večeři, už je namletý mák a ořechy na buchty a já mám na kolenou tepláků našité nové záplaty. Olina má umyté vlasy a prádlo je rozvěšené na balkóně. Nadarmo  mámu tajně pozorujeme. Máma má doopravdy jen dvě ruce ... a přece, když přijde domů z práce, má v jedné velkou a malou tašku, v druhé dvě síťovky s nákupem a v třetí ... ne, vždyť  jsem už říkal, že má jen dvě ruce, ale nese i Karlíka s fusakem.

Otec se neskládá ani nerozděluje. Nachází se v zaměstnání a doma, ale doma ho najdete málokdy. Kromě snídaně a večeře, kdy sedí u stolu, se vyskytuje  obyčejně v křesle, anebo na gauči a bývá zakrytý novinami. Zanechává po sobě vždy ty samé stopy : rozevřené a převrácené noviny a cigaretový popel, někdy i v popelníku. Na rozdíl od mámy, přičemž má také dvě ruce, přichází domů s rukama prázdnýma. Zda umí násobilku, nevím, ale psát asi umí, přesto mi žákovskou knížku ani jednou nepodepsal. A není ještě prozkoumané, proč patří do skupiny rodičů, když na rodičovské sdružení vůbec nechodí.

Pan učitel povídal, abychom se při psaní této úlohy zamysleli nad prací svých rodičů. Ve škole přidělují žáka, který řádně nepracuje, či se neučí , k dobrému a usilovnému žákovi, aby se u něj něčemu naučil. A tak si myslím, že při sňatku přidělují muže  ženám, aby je ženy něčemu dobrému naučily a měly na ně dobrý vliv. Mojí mámě se to zatím bohužel nepodařilo.


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2537x, známka: 2.9
Kategorie: Fórky
online: 25
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist