´Kauza Bátora´ je sporem o svobodu v této zemi, tvrdí místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník v souvislosti s nejnovější vládní krizí. Více než půl roku trvající mediální a politické výpady vůči předsedovi Akce D.O.S.T. Ladislavu Bátorovi,
nesměřují jen proti jeho osobě, ale proti celé naší iniciativě a konzervativním hodnotám, které hájí," napsal ve svém prohlášení místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník.
Upozorňuje na to, že během „protibátorovské“ kampaně byla iniciativa D.O.S.T. označena dokonce za „nebezpečí pro demokracii“ a signatáři jejího základního Manifestu byli nálepkováni jako „fašizující maloměšťáci“, „Klausovi neonacisté“ a podobně.
"Některá z těchto obvinění snad vznikla z nedostatku objektivních informací o naší činnosti a cílech, za dalšími však stojí jen cynický politický kalkul. Pro nás jsou samozřejmě všechna zmíněná obvinění nepřijatelná a jen potvrzují, že je naší aktivity ve společnosti skutečně zapotřebí," uvedl.
Popsané útoky v současné době vyvrcholily nátlakem lídrů TOP 09 na odvolání Ladislava Bátory z řízení personálního odboru MŠMT. Podle Bahníka směšnou záminkou k tomu jsou nelichotivé výroky o ministru zahraničí, které Ladislav Bátora napsal na svém soukromém facebookovém profilu.
"Na Bátorovu adresu jsou přitom opět vyslovována různá obvinění z tzv. pravicového extrémismu, prezentovaná výrazy „fašoun“, „nácek“ a podobně, a to bez ohledu na to, že se Ladislav Bátora k naznačeným hnutím nikdy nehlásil a jejich názory nehlásal," posteskl si Bahník a připomíná, že spolehlivost Bátorovy osoby byla ostatně v uplynulých měsících předmětem šetření NBÚ a BIS, jehož výsledkem bylo potvrzení Bátorovy bezpečnostní prověrky pro stupeň „NATO secret“, kterou by skutečný pravicový extrémista asi obdržel jen těžko.
Kdo za tím stojí?
Kampaň proti Akci D.O.S.T. a Ladislavu Bátorovi je podle něj kampaní proti tradičnímu pojetí občanských práv a svobod, "za prosazení takového elitářského uspořádání, v němž mají výroky navzájem se uznávajících autorit větší váhu, než platné zákony, a vazby mezi těmito autoritami platí více, než jejich příslušnost k té či oné politické straně."
"Proto také nemohou odpůrci iniciativy D.O.S.T. se svými útoky přestat. Tolik jejich autorit už nás označilo za extrémisty, že připustit opak by automaticky znamenalo také připustit, že se tyto autority mýlí nebo dokonce lžou. A mohou se osobnosti jako Tomáš Halík, Ivan Gabal či Anna Šabatová mýlit? Připustit něco podobného by v očích mnohých lidí, kteří se v typickém sebeklamu považují za demokraty, znamenalo cosi jako konec světa," říká místopředseda Akce D.O.S.T.
Právě proto je kolem D.O.S.T. takový povyk, domnívá se. "Proto je naše iniciativa napadána zleva zprava. Dovolit diskusi s námi by totiž znamenalo pustit z rukou letitý monopol na ´pravdu a lásku´. Proto vlastně vznikla celá ´bátoryáda´ i její současné dějství. ´Kauza Bátora´ je sporem o svobodu v této zemi. Buď se ústavou zaručená svoboda přesvědčení vztahuje i na ministerského úředníka a občana Ladislava Bátoru, nebo už u nás žádná taková svoboda není," zakončil Bahník prohlášení D.O.S.T.u k aktuální politické situaci.
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/dost-havliste-se-boji-o-monopol-na-pravdu-a-lasku/