Petr Paulczyňski: homepage

Když hraje Kometa blbě, může za to Zlatuška?

Tak jsem si přeložil titulek ze sobotní Fronty, která napsala : Hrají-li špatně, může za to led.  A Zlatuška jako předseda představenstva Starezu, je nejvyšší šéf Ronda. A tudíž odpovídá za led.

Ač nejsem Zlatuškovým obdivovatelem což se obecně ví, tentokrát si nemyslím, že by tomu tak bylo.
A mohu to tvrdit, protože jsem si na rozdíl od pisatele článku ve Frontě dokázal opatřit relevantní informace. A ta informace je, že se pánové z Komety chovají, jako by Rondo patřilo jim a ne městu, protože se cítí silní v kramflecích. Ta síla pramení z toho, že primátor si našel hračku, která se jmenuje návrat extraligy do Brna. A jediné, co bych radnímu Zlatuškovi v této věci vytknul, je pramalá snaha zabývat se skutečnými problémy Ronda a razantní vystoupení proti těm, co špiní společnost jejímž je šéfem. To, že se nestíhá věnovat vždy věcem stoprocentně, je ovšem vzhledem k počtu zastávaných pozic přirozeným důsledkem, který jsme očekávali.
Ale zpět k ledu: Mluvil jsem s člověkem, který na ledě v Rondu občas bruslí. Říká, že se kvalita ledu opravdu občas liší, nikoliv ovšem tak zásadním způsobem, který je prezentován. Pro letošní sezonu se měří tloušťka ledu, tak aby se pohybovala v rozmezí 4-5 cm. Toto se z 90 procent daří. Může se stát, že po koncertech, tréninku mládežnických družstev musí plocha více zalít vodou, tak aby všechny nerovnosti byly odstraněny a reklamy nebyly v nejvyšší vrstvě (dochází pak k jejich ničení při bruslení mládežnických družstev a Kometa si také neustále stěžuje, že jsou špatně viditelné) pak se před zápasy Komety celá plocha snižuje tak aby reklamy vystoupily co možná nejvíce a plocha se dala promrazit. Zajímavé je, že reklamy na ploše má Kometa zdarma, což je problém účetní, ale již minulé vedení společnosti takto vycházelo Kometě vstříc.
K nekvalitnímu ledu  také přispívá prostor haly a kapacita vzduchu. V letních obdobích je tedy těžší udržet plochu prochlazenou na potřebnou teplotu. Při zápasech pak také publikum při svém příchodu ohřeje vzduch v hale o cca 2 stupně a během zápasu pak teplota v hale stoupá. Vybavení strojovny a hala samotná, na rozdíl od prostoru krasohaly, pak není schopna udržet původní teplotu před zahájením utkání. ( fyziku neumíme zatím za současných cen a dotací obelstít, před utkáním se chladí na nejnižší možnou teplotu a to cca  na -12 až -13 stupňů,  při překročení pak hrozí zamrznutí přístrojů a absolutní odstávka z důvodu havárie, teplota ledu se doložitelně pohybuje okolo -11 stupňů). 
Byla zakoupena nová rolba. Po jejím zakoupení se někteří členové HC Kometa vyjádřili, že je poznat zlepšení kvality ledu. Úpravy se pak provádí po každé treninkové jednotce a večer po skončení provozu se provádí zásadnější údržba ledu, pak se led musí nechat lidově řečeno odležet, ráno před zahájením, cca 1-2 hodiny, dle potřeby se pak provádí opět delší a zásadnější údržba ledu.

Proč tedy Kometa svaluje některé výsledky na led? Z mého pohledu toto  plyne z ne zrovna potěšujících výsledků klubu. Po posledním zápase byli nespokojeni i fanoušci a domnívají se, jak se ke mně dostalo, že je možné, že zápas byl takzvaně prodán. Je tedy nutné najít jiné problémy kvůli kterým klub nepodává očekávané výkony, vzhledem k vyhlášení „útoku na postup do extraligy“.

Tolik k ledu. A teď něco k Rondu samotnému, protože jak vyplývá z předchozího, i hala sama má na kvalitu ledu nikoliv bezvýznamný vliv.

Hala Rondo  zde stojí od roku 82 kdy byla definitivně zastřešena kvůli mistrovství evropy v kuželkách. Led v hale nepatří mezi nekvalitnější v republice, o tom není sporu. Chybí odvlhčení vzduchu, toalety jsou nedostatečné, elektroinstalace není již dostačující. Zázemí pro hosty je zastaralé stejně jako tribuny. V tomto výčtu bych mohl pokračovat dlouho. Tak co s ní? Nakonec to vždy  skončilo u stavění potěmkinových vesnic tím, že budeme zdánlivě za menší částky rekonstruovat dílčí části, nikoliv k celkovou rekonstrukcí. Tato by při  odhadech a zkušenostech  z jiných již zrekonstruovaných stadionů stála min. 300 mil. korun a byla by nutná odstávka ledu na jednu sezonu.
 
Dílčí rekonstrukce, na které již bylo provedeno výběrové řízení, je možné provádět pouze v období odstávky od dubna  do konce července v závislosti na ukončení sezony se doba může mírně zkrátit nebo prodloužit. Bude se provádět rekonstrukce toalet, VIP prostoru (zbuduje se nový), a části terasy nad připravovanými novými šatnami. Tak rozhodla komise, která vznikla po zastavení prací na nových kabinách pro A tým a tým juniorů. Toto zastavení bylo vyvoláno HC Kometa s tím, že s nimi nebylo konzultováno architektonické uspořádání.

Samostatným problémem je zasahování Komety do smluvních vztahů spol. STAREZ-SPORT. Kometa se domnívá, že má nárok ovlivňovat veškeré dění v hale. Vlastníkem haly je STAREZ a uzavřel například sml. se Starobrnem  za určitých podmínek, mezi nimiž je prodej jejich piva. Reklamní partner Komety -  Globus si však zřídil prodej svého občerstvení a prodává jiné pivo a Kometa začala napadat nájemce občerstvení v hale.

 Utkání stojí Kometu 12 tis, což sotva postačuje na energie, úpravy ledu a např. úklid po 5 – 6 tisících diváků.) Tento nájemce, podle Komety parazit, je tak jediným příjmem, který z utkání STAREZ má. Mimo jiné je podle oslovených ZS (Vítkovice, Liberec, Pardubice) je naprosto běžné,že občerstvení pronajímá majitel haly a hokejisté se do toho nepletou.

Představenstvo společnosti, dle mého názoru, se příliš obává vlivu primátora v souvislosti s Kometou, a nečiní ráznější kroky ve vyjasnění vztahů nájemce a majitele haly. Jediný, kdo je schopen toto řešit a kdo by měl bouchnout do stolu je předseda Zlatuška, jeho výsledky však bohužel nejsou moc vidět, nebo si z jeho jednání primátor ani ostatní nic neberou. Proto útoky na STAREZ  jsou stále častější a předseda představenstva je leklá ryba -nic se neděje.

A ještě něco o auditu STAREZu (mimochodem pozitivním). Tento byl přeložen radě, ta ho však za nepřítomnosti předsedy představenstva stáhla z jednání a požaduje jeho předložení za účasti představenstva a ředitele.

Tak co myslíte? Je ten problém v kvalitě ledu? A co na to Zlatuška?


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1372x, známka: 2.7
Kategorie: Z brněnského dění
online: 42
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist