Petr Paulczyňski: homepage

A znovu vercajk

MUDr. Naděžda Kavalírová,předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR napsala primátorovi. Je další v řadě, která vercajk v Kéniku na pomníku nechce. Tož to su zvědavý, jak z toho náš mistr populizmu vybruslí.

Ve středu 27. června 2007 byl odhalen rekonstruovaný památník vojákům Rudé armády v Králově Poli, na který nechala firma, najatá městem Brnem, vytesat symboly zkříženého srpu a kladiva – a to bez předchozích konzultací s kompetentními odborníky.
Symbol zkříženého srpu a kladiva nebyl nikdy samostatně v historii znakem Rudé armády ani Svazu sovětských socialistických republik. Znázorňuje celosvětové bolševické hnutí a je dodnes především mementem utrpení milionů lidí po celém světě – podobně jako hákový kříž.
Ve stejný den, kdy odhalilo město Brno nový symbol starého bezpráví, jsme si, my „muklové“, připomínali výročí jiné. Dne 27. června 1950 byla obzvláště brutálním způsobem vykonána poprava poslankyně JUDr. Milady Horákové. Pro všechny oběti komunismu je smutným zjištěním, že kdekoliv v našem státě je ve stejný den odhalen symbol zločinecké ideologie. Věříme, že jde jen o nedopatření.
Žádáme primátora města Brna, aby se zasadil o to, aby se v této záležitosti nepokračovalo. Je ostuda celé České republiky, která je členem NATO a Evropské unie, že Magistrát města Brna toleruje symboly nelidského režimu na místech, která mají být věnována zamyšlení nad naší minulostí, smíření a pietě.
Poté, co subdodavatel zajišťující rekonstrukci pomníku pochybil, občané sami zjednali nápravu a odstranili z pomníku symbol zločinecké ideologie, jejíž propagace je v České republice zákonem zakázána. Tím naplnili dohodu mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z 15. dubna 1999, která v článku 2, paragraf 6 výslovně říká, že smluvní strany v případě zneuctění památníku „zabezpečí uvedení do původního stavu a vynasnaží se, aby k takovým jevům nedocházelo.“ Zákrok občanů byl zcela důvodný a mělo mu předcházet rozhodnutí příslušného odboru Magistrátu města Brna, který však zůstal v nečinnosti.
Je třeba dohlédnout na to, aby na pomník nebyl znovu umístěn jiný symbol než Sovětského svazu nebo Rudé armády a aby pravdivě odrážel historickou skutečnost. Pokud je nám známo, požaduje město Brno navrácení pomníku do původního stavu z roku 1946 – jeho podoba je ale sporná. Navíc explikace pojmu „navrácení do původního stavu“ zřejmým způsobem poukazuje na potřebu navrácení do stavu před zneuctěním památníku, nikoliv na navrácení do podoby z roku 1946.
Rovněž zákon č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech, ze dne 20. února 2004 městu Brnu dává možnost zasadit se o to, aby se již nikdy na pomníku symbol mezinárodního komunismu neobjevil. Žádná jiná platná mezinárodní dohoda město Brno neváže k tomu, aby nadále zaměňovalo odstranění symbolů zločinecké ideologie s vandalismem. Naopak dohoda o vzájemném udržování válečných hrobů zavazuje smluvní strany k postupu, který je v souladu s národními a náboženskými tradicemi obou států. Všechny demokratické tradice Československa umístění symbolů komunismu odporují.
Vzhledem k okolnostem roku 1968, které vzaly Československu poslední naději na svobodu, nepředpokládám, že by ruský velvyslanec měl výhrady proti tomu, aby se namísto zkříženého srpu a kladiva či symbolu okupačních armád na pomníku objevil například ruský pravoslavný kříž. Věřím, že se podaří prosadit takové řešení, které by důstojným způsobem uctilo oběti 2. světové války a nebylo mezinárodní ostudou v demokratickém světě pro město Brno i naši zemi.
MUDr. Naděžda Kavalírová,
předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 3084x, známka: 2.8
Kategorie: Z brněnského dění
online: 38
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist