Nesouhlasím se zákazem kouření v restauracích
Nekouřím a kouř cigaret nemám ráda. Jsem vděčná, pokud jsem předem informována, zda se v restauraci kouří nebo ne. Dávám přednost nekuřáckým hospodám nebo otevřeným zahrádkám, pokud je to možné. Ale současně nemám ráda omezování práv a svobod občanů - kouřících i nekouřících.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu protikuřáckého zákona. Chce kecat majitelům restaurací a hospod do toho, jak mají provozovat své služby.
Zákony mají hájit práva občanů - všech, kuřáků i nekuřáků. Současná zákonná úprava je vyhovující - návštěvníci restauračních zařízení si mohou vybrat, do kterého zařízení vstoupí. Podobně jako nekuřáci mohou vyžadovat právo na čistý vzduch, kuřáci mají právo si zapálit tam, kde je to povoleno.
O kouření nebo nekouření v restauraci rozhoduje majitel restaurace. A o svém zdraví rozhoduje majitel těla. Tečka.
Stát by měl kecat do věcí, které poškozují zdraví lidí a které má ve své kompetenci. Například pořady veřejnoprávní televize poškozují duševní zdraví obyvatelstva. Před mnoha pořady by měla být výstražná cedulka: Pozor, zase z vás budeme dělat blbce!
Nebo současný stav našeho zdravotnictví: poškozuje zdraví pacientů daleko více, než kouř s cigaret. Já tedy být ministrem zdravotnictví, starám se přednostně o to, jak to vypadá ve zdravotnických zařízeních.
Narozdíl od hospod, si poskytovatele zdravotnických služeb většina z nás nemůže vybrat.
Bohužel na dveřích některých ordinací chybí cedulka: Pan doktor poškozuje zdraví lidí!
A nikomu to nevadí...






