Petr Paulczyňski: homepage

Srp a kladivo. 20 let po převratu.

Aneb o idiotech na brněnském magistrátě. Oproti cause zapalování lidí či laškování Toplánka s Havlem je staronová brněnská kauza slabým čajíčkem. Avšak hrátky se srpem a kladivem 20 let po převratu současnou politickou situaci jenom dokreslují.

Před dvěmi lety odbrousil brněnský místostarosta znaky totality (srp a kladivo) já jim říkám pracovně vercajk. S dvouletým odstupem se včera takřka pokoutně na pomník vrátily.

Pavel Paleček, historik a producent už před časem napsal "Srp a kladivo na pomníku: neúcta k padlým i Brnu" v níž rozkrývá pozadí toho, jak se vlastně ten vercajk na pomník dostal.

Pomník Rudé armády v Brně Králově Poli se srpem a kladivem není už jen připomínkou osvobození města, ale i všeho, co kvůli sovětské ideologii u nás následovalo. Do roku 1989 bylo u výslechů ubito a na hranicích zastřeleno několik tisíc nevinných lidí. Přes dvě stě nevinných oběšeno a téměř půl milionu lidí bylo protiprávně ve vězení nebo jinak perzekvováno. Ještě před válkou komunisté v SSSR zlikvidovali miliony lidí, včetně tisícovky popravených československých občanů žijících v Sovětském svazu.

Přesto brněnští radní vracejí na pomník  symboly mezinárodního komunismu, aniž si možná uvědomují, co za symboly to je.

A teď jak je to s těmi idioty na magistrátě.

Nápad vrátit na pomník Rudé armády v Brně-Králově Poli symboly mezinárodního komunismu dostal na podzim 2006 důstojník ve výslužbě Aleš Kopka, člen Městského výboru KSČM v Brně. Od března 2004 má na starosti propagaci komunistické strany na Brněnsku.

Následné odstranění připomínky komunistických symbolů na začátku léta 2007 způsobilo mediální poprask, který vtáhl veřejnost do celé problematiky. Ideologická fasáda sporu zakryla okolnosti jinak kuriózní kauzy. Brněnští zastupitelé asi nevědí a magistrátní úředníci vědět nechtějí, že existuje historický rozdíl mezi symbolem zkříženého srpu a kladiva, jenž reprezentuje mezinárodní komunismus, oficiálním znakem Rudé armády a v ústavě popsaným státním symbolem Sovětského svazu. Soudruh Kopka zaslal brněnskému magistrátu ideový návrh úprav pomníku v říjnu 2006. Od února do května 2007 Adolf Dočkal pro magistrát pečlivě shromažďoval co nejvíce souhlasných vyjádření všech možných institucí, které by záměr propagátora komunismu Kopky podpořily. Žádný z posudků nenapsal historik. Na základě zavádějících znaleckých posudků a vyjádření magistrát dodnes chybně dovozuje, že zkřížený srp a kladivo je symbolem Rudé armády. Tím ale nikdy podle vojenských historiků nebyl. Královopolská radnice na to upozorňovala magistrát i samotného Kopku několikrát. Kopkův návrh na úpravy pomníku přijal magistrátní úředník Adolf Dočkal za svůj beze změny a prosazoval jménem magistrátu a s podporou svého nadřízeného jeho realizaci. Návrh neprošel jednáním zastupitelstva nebo rady města Brna. Dočkal vyzval dvě mimobrněnské kamenické firmy - v Olomoučanech a Znojmě - aby mu sdělily, kolik by u nich stály úpravy brněnského pomníku. Jejich nabídky byly ale dražší než nabídka živnostníka Kopky, kterého Dočkal vyzval jménem magistrátu jako jediný brněnský subjekt. Fakt, že Kopka je živnostník bez oprávnění provozovat řemeslnou živnost zpracování kamene, nevadil. Dočkal své rozhodnutí zdůvodnil o málo nižší cenou. Téměř osmdesátiletý živnostník Kopka nejspíše na provedení opravy ale najal subdodavatele z Brna. Je pak ale těžké uvěřit, že by zakázku nemohl provést jiný brněnský subjekt laciněji. Nebo Kopka opravu dotoval ze stranických fondů KSČM?

 Zkřížený srp a kladivo z mohyly logicky zmizely zanedlouho po roce 1989. Zatímco soudruh Kopka a pan Dočkal mohou být zcela spokojeni, strana i magistrát za jejich činy stojí.

Podobně jako ministerstvo obrany, na jehož hlavní politické správě bývalý kulturní ideolog Kopka údajně působil jako vedoucí pracovník. Místo rozumného kompromisu magistrát trvá na jediném řešení, které je vůči žijícím obětem komunismu trapné. Když už pomineme jeho ahistoričnost a protiprávnost. Magistrát by mohl třeba umístit v blízkosti pomníku vysvětlující informaci, co znamení zkříženého srpu a kladiva ve skutečnosti symbolizuje, když už na jeho umístění trvá. Úctu vojákům pochovaným nedůstojně ve veřejném neoploceném parku - několik metrů od silnice - by šlo však projevit ještě více tím, že by jejich ostatky byly přemístěny z parku na brněnský centrální hřbitov k ostatním padlým. Místo toho se představitelé magistrátu zaklínají úctou k padlým, odvolávají se na mezinárodní úmluvy a ministerstvo zahraničí a o podivném postupu svých úředníků možná ani nevědí.

A tak se ptám. Proč nikdo nepátrá, na základě jakých manipulací se vercajk na mohylu dostal a teď dokonce opakovaně.

A nepomohlo ani bratru 1000 podpisů na petici, která chtěla návratu vercajku zabránit.

Více na
http://www.poctapadlym.cz/

Nepomohl ani někdejší hapening.

Více i s fotkami na
http://www.paulczynski.cz/index.php?p=clanek.te2&form[0]=1483

Tak se ptám. Patří srp a kladivo na pomník padlým?
Svůj názor můžete vyjádřit v obnovené anketě
 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 2278x, známka: 2.8
Kategorie: Z brněnského dění
online: 45
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist