Petr Paulczyňski: homepage

Želé třešnička na Rusnokově dortu

Dnes dopoledne má prezidentem Zemanem jmenovaný premiér Jiří Rusnok oznámit jméno ministra financí. Již několik dní se spekuluje o jméně dočasného ministra financí.

Od samého začátku se ale spekuluje především o jednom jméně, které, jak se zdá, bude právě dnes oznámeno, bývalý premiér úřednické vlády, dlouholetý člen KSČ, Jan "Želé" Fischer.

Jan Fischer, který se sám jako první neskromně hlásil o nominaci do prezidentských voleb s tím, aby si ho poslanci nebo senátoři vzali za svého kandidáta, nyní stejně neskromně informuje ČTK, že je Jiřím Rusnokem pozván do Kramářovy vily.

Rusnokova, či spíše Zemanova vláda si říká vláda odborníků, ale těch je mezi Zemanovými přáteli spokrovnu. Prakticky všichni členové vlády jsou nějakým způsobem spjati s prezidentovou stranou SPOZ. Ať už jde o uvažované kandidáty ve volbách nebo členy jiných uskupení se SPOZ spolupracujících.

Silácká slova nastávajícího ministra vnitra včetně ohlašovaných zásadních kroků nejsou na místě. Tato vláda zcela jistě důvěru nedostane, a tak skončí de facto dřív, než vlastně vůbec začne. Existuje možnost, že by prezident Zeman mohl nechat v klidu vládu fungovat bez důvěry až do voleb, ale pak by všechny kroky vlády byly přenejmenším sporné, ne-li nelegitimní.

Jméno Jana Fischera bude symbolickou želé třešničkou na splácaném dortu pejska a kočičky. Vskutku odborník na slovo vzatý. Jakmile se objeví nějaká funkce, můžeme si být jisti, že se Jan Fischer sám přihlásí. Skoro mi to připomíná film "Nejlepší člověk".

Pokud bude skutečně ministrem financí jmenován Jan Fischer, pak to bude dokonalý paradox. V kampani nenechal na budoucím prezidentovi nit suchou, aby ho vzápětí po svém vyřazení doporučil k volbě. Ještě větším paradoxem pak bude, že se ministrem přes finance stane člověk, který nedokáže ukočírovat ani své vlastní finance.

Jan Fischer dokázal utratit peníze, které neměl a dodnes nedokázal své dluhy splatit. V době, kdy měl shánět finance na uhrazení svých závazků si kldině odjel s celou rodinou na nákladnou dovolenou. Koneckonců, zodpovědnost za dluhy má jeho volební tým a to celým svým majetkem.

Jan Fischer je člověk, který přeci nikdy neuhne. Vše co nedělá, je ceněno a lidem oblíbeno, zrovna tak jako jeho schopnost odmítat rozhodnutí. Vskutku, příkladný ministr financí s bleskovým rozhodováním. Jeho jméno se mi vždy vybaví s každým vyúčtováním za energii.

Právě Janu Fischerovi vděčíme za dražší vyúčtování, které nás každého stojí spoustu peněz. Fotovoltaický tunel má na svědomí hlavně ČSSD a Jan Fischer. Podpora OZE vyjde český stát na bilion korun. ČSSD tento zákon v parlamentu prosadila a její poslankyně Šedivá byla iniciátorkou úpravy, že výkupní cena nesmí klesnout o více než 5%.

Jan Fischer, který pro jistotu nic nedělal, neudělal nic ani v případě fotovoltaiky. Oba tehdejší předsedové nejsilnějších parlamentních stran, Paroubek a Topolánek, jej společně žádali o zásah z titulu jeho funkce premiéra. Jan Fischer odmítl.

O Janu Fischerovi se mluví jako o želé. Dokonale tvárný, všemu se přizpůsobí, neklade odpor. Má snahu se dostat všude tam, kde se objevuje nějaká funkce. Ani bych se nedivil, pokud by si o funkci ministra financí sám řekl.

Prezidentova vláda je souborem třetiligových odložených politiků a lidí, kteří se rekrutují z okruhu přátel Miloše Zemana. Parlamentem tato trucvláda nemá šanci projít. Jen se obávám, že tito rádobyodborníci, ve skutečnosti spíše diletanti, učiní nějaká nevratná rozhodnutí.

Nedejbože, aby Jan Fischer coby ministr financí učinil totéž. Při Fischerově schopnosti hospodaření s financemi se stát nedopočítá. Jmenování Jana Želé Fischera bude opravdou želé třešničkou.

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/350946/Zele-tresnicka-na-Rusnokove-dortu.html

 


zpět | tisk | poslat odkaz
Ohodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5, hodnoceno: 1077x, známka: 2.6
Kategorie: Komentáře odjinud
online: 52
návštěv:

Locations of visitors to this page blog.idnes.cz
odkazy
Václav Klaus
eStat.cz
Město Brno
Moderní Brno
   ODS
   ODS Brno
   
   
   
   
odjinud aktuálně

TOPlist